Prezes Fed odpiera zarzuty
Rezerwa Federalna nie jest winna deprecjacji dolara – twierdzi Ben Bernanke. Jego zdaniem program ilościowego luzowania polityki pieniężnej był dotąd skuteczny. Nawet bank centralny USA sam nie jest w stanie pobudzić ekonomii. Za nierównowagę w światowej gospodarce odpowiadają Chiny – uważa Bernanke
Polityka skupowania przez Rezerwę Federalną aktywów za dodrukowane pieniądze prowadzona w USA od grudnia 2008 r. do marca br. okazała się skuteczną metodą stabilizowania gospodarki. Bazując na tym sukcesie, Fed na początku listopada postanowił wznowić ten program – przekonywał na konferencji we Frankfurcie prezes amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke. Swoje pierwsze publiczne wystąpienie od 3 listopada, gdy Fed ogłosił plan zakupu obligacji skarbowych za 600 mld dol., Bernanke niemal w całości przeznaczył na odparcie nasilającej się krytyki pod swoim adresem.
Polityka taniego dolara
– Fed jest zdania, że najlepszą metodą (…) wsparcia ożywienia w światowej gospodarce jest prowadzenie takiej polityki, która przywróci solidny wzrost gospodarczy i stabilność cenową w USA – tłumaczył Bernanke. Jak zauważył, obecnie tempo rozwoju poszczególnych państw jest nierówne: zaawansowane gospodarki są bliskie stagnacji, a gospodarki wschodzące kwitną w tempie sprzed kryzysu. Na dłuższą metę jednak wzrost gospodarczy tych drugich zależy od koniunktury w państwach Zachodu, w tym USA – tłumaczył prezes Fed.
700 tys. miejsc pracy ma powstać w USA dzięki
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta