Pożyczki udzielone za granicę wpływają na rozliczenie VAT
Bardziej opłaca się dać pożyczkę firmie z USA lub Rosji niż spółce niemieckiej. W tym pierwszym przypadku można odliczyć podatek związany z transakcją. Jeśli pożyczkodawca ma siedzibę w innym kraju UE, nie jest to możliwe
Ogólna zasada dotyczącą miejsca świadczenia usług określona jest w art. 28b ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że o tym, gdzie jest opodatkowana usługa, decyduje położenie siedziby lub stałego miejsca zamieszkania usługobiorcy.
Pożyczka jest więc opodatkowana VAT w państwie pożyczkobiorcy. Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 25 maja 2010 r. (IPPP3/443-249/10-2/LK).
Dotyczyła ona polskiej spółki, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierzała udzielać oprocentowanych pożyczek spółce prawa szwedzkiego (zarejestrowanej w Szwecji jako podatnik VAT). Izba uznała, że w tym wypadku miejscem świadczenia usługi jest Szwecja. Zobowiązanym do rozliczenia transakcji będzie usługobiorca. Nie będzie więc ona opodatkowana w Polsce.
Jakie dane na fakturze
W takiej sytuacji polski pożyczkodawca powinien wystawić zwykłą fakturę (bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem). Wykaże w niej kwotę należnego wynagrodzenia (odsetek i ewentualnie innych jego elementów). Wynika to z § 25 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wystawiania faktur.
Warto zwrócić uwagę na § 25 ust. 4 tego rozporządzenia, który dotyczy wykonywania usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (świadczenia, do których rozliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta