Jak oskładkować menedżera
Osoba, która kieruje firmą, ale ma szerszy zakres działalności gospodarczej niż zarządzanie przedsiębiorstwem, może wybrać, od czego zapłaci należności ZUS. A to z racji zbiegu tytułów ubezpieczenia
Kontrakt menedżerski nie stanowi właściwie odrębnej formy zatrudnienia.
Może być ramową umową o zarządzanie, której postanowienia zostają uzewnętrznione w treści umów stanowiących ostateczną podstawę rozliczeń pomiędzy zatrudniającym a zatrudnionym, np. umowie o pracę lub umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Na gruncie ubezpieczeń społecznych kontrakt menedżerski traktuje się zatem jako umowę o pracę lub umowę-zlecenie.
Różne podstawy
Gdy kontrakt jest umową o pracę, to menedżer traktowany jest jako pracownik, ze wszystkimi tego konsekwencjami ubezpieczeniowymi (por. art. 6 i nast. ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa).
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę powoduje, że o jego prawach i obowiązkach pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. A wszystkie wypłaty, które w jego ramach są realizowane, będą oskładkowane.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy stanowi bowiem przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta