Duża ochrona czasem szkodzi pracownikowi
Zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia obejmuje wszystkie formy. Również ugodę sądową. Efekt? Pracownik może w ogóle nie odzyskać swoich pieniędzy
Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jest to zakaz bezwzględnie obowiązujący i niezależny od jego woli czy pracodawcy. Jest też konsekwencją zasady, że praca musi być odpłatna.
Poprzez ten zakaz ustawodawca chroni zatrudnionego przed jego własnymi działaniami, do których może być zmuszony przez szefa.
Zbyt rygorystycznie
Czy zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia obowiązuje także w postępowaniu sądowym? Czy obejmuje w szczególności ugodę sądową, która często występuje w procesach pracowniczych?
SN wypowiedział się w tych kwestiach, przyjmując, że niemożność zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia dotyczy wszelkich oświadczeń woli pracownika, w tym również tych dokonanych w drodze ugody sądowej (wyrok z 3 lutego 2006r., II PK 161/05).
Przyjął, że z art. 84 k.p. wynika nie tylko zakaz całkowitego, ale również częściowego zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia.
Pogląd ten wydaje się zbyt rygorystyczny. Niejednokrotnie zawarcie ugody sądowej leży przecież w interesie pracownika. Zdarzają się sytuacje, kiedy prawo do wynagrodzenia jest sporne między stronami, a kontynuacja procesu może prowadzić do całkowitego oddalenia roszczenia o wynagrodzenia. W takich wypadkach ugoda sądowa oparta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta