Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyceniamy przychody z tytułu dostaw wewnątrzwspólnotowych

24 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Hanna Kozłowska

Sprzedając towary na rzecz kontrahentów z innych krajów Unii Europejskiej zwykle otrzymujemy zapłatę w obcej walucie. Ale podatki regulujemy w złotych. W tym celu kwoty w walucie musimy przeliczyć. Nie zawsze jest to proste

Przeanalizujemy ten problem na przykładach. Ale najpierw przypomnijmy sobie, kiedy powstaje przychód należny dla celów podatku dochodowego i obowiązek zapłaty VAT. Jest to ważne, gdyż do tych momentów odwołują się przepisy określające zasady wyceny przychodu/obrotu.

Kiedy powstaje obowiązek

Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych (o PIT i o CIT) należne przychody z działalności gospodarczej powstają w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego i wykonania usługi (albo jej częściowego wykonania), nie później, niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności.

A zatem wystawienie faktury spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania w dacie jej wystawienia, nawet gdyby to nastąpiło przed wydaniem towaru czy wykonaniem usług.

Z kolei zgodnie z ustawą o VAT, przy wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (WDT) obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych, co do zasady 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym wykonano dostawę (art. 20 ust. 1).

Natomiast jeśli przed upływem tego terminu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8785

Spis treści
Zamów abonament