Pożyczka dla udziałowca bez obciążeń fiskalnych
Rezygnując z opodatkowania pożyczek udziałowców na rzecz spółek kapitałowych a następnie ponownie je wprowadzając, Polska naruszyła obowiązującą w europejskim prawie podatkowym zasadę stałości
Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 11 października 2010 r. (I SA/Bd 637/10).
W 2007 r. spółka zawarła z udziałowcami umowy pożyczki i odprowadziła należny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W 2010 r. wystąpiła jednak o zwrot nadpłaty. Uznała bowiem, że nie miała obowiązku płacić podatku. Urząd skarbowy odmówił. Spółka wniosła więc odwołanie.
Wskazała w nim na błędną interpretację dyrektywy 69/335/EWG poprzez uznanie, że pożyczki udzielone spółce przez udziałowców jako zmiany umowy spółki między 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r. podlegały PCC. Zdaniem spółki 1 maja 2004 r.
Polska dostosowała przepisy do regulacji wspólnotowych, rezygnując z opodatkowania pożyczek udzielonych spółce kapitałowej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta