Jak zachęcić firmy do systemu EMAS
Tylko 22 podmioty wdrożyły przepisy Wspólnotowego Systemu Ekozarządzania i Audytu, mimo że zaczęły one obowiązywać w Polsce od 1 maja 2004 r. Tę sytuację trzeba zmienić
EMAS to skuteczny system zarządzania środowiskowego dostępny dla przedsiębiorstw, urzędów czy innych organizacji. Propagowany mocno przez Unię Europejską, ale trudny do spełnienia dla firm. Resort środowiska chciałby, by wprowadzało go znacznie więcej podmiotów niż obecnie.
W trosce o środowisko
Firma, która przeprowadzi całe postępowanie i zacznie działać zgodnie z EMAS, może osiągnąć te same efekty ekonomiczne przy mniejszej emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza, zmniejszyć ilości wytwarzanych odpadów, ograniczyć zużycie surowców i energii, a jej działalność prowadzi do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Niedawno Centrum Informacji o Środowisku przeprowadziło cykl konferencji i szkoleń zachęcających do wprowadzania tego systemu. Choć zainteresowanie było duże, wciąż niewiele firm i instytucji decyduje się na konkretne działania.
Dlatego prowadzący szkolenia zebrali postulaty od uczestników spotkań i przedstawili je podczas zorganizowanego w ubiegłą środę okrągłego stołu, w którym uczestniczyli przedstawiciele urzędów i biznesmeni.
Zmiany są potrzebne
Przedsiębiorcy i instytucje (m.in. szpitale i urzędy) zainteresowane EMAS proponują działania, które sprawią, że będzie nie tylko atrakcyjny wizerunkowo, lecz także opłacalny. Ich zdaniem potrzebna jest m.in. abolicja w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta