Co się stanie z inwestycjami wieloletnimi po zmianie stawek
Gminy boją się sporów z wykonawcami, a przedsiębiorstwa – obniżki rentowności
Ani rząd, ani Ministerstwo Finansów nie uznały za ważne opracowania przepisów przejściowych, które zminimalizowałyby skutki planowanego zwiększenia stawek VAT na inwestycje realizowane w trybie zamówień publicznych.
Pół biedy, jeśli np. budowa dróg, zakup sprzętu czy komputerów są dopiero w planach, a przetargi ruszą po nowym roku. Gorzej, gdy inwestycja jest wieloletnia i nikt wcześniej nie przewidział, że od 1 stycznia 2011 r. na trzy lata podniesione zostaną stawki VAT. Zabrakło dobrej woli, by ten problem rozwiązać, zanim pojawią się problemy i spory – twierdzą eksperci.
Ryzyko przedsiębiorcy
Już na etapie projektu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wskazywała, że planowana podwyżka VAT obniży rentowność firm wyłonionych w trybie zamówień publicznych. Postulowała wprowadzenie regulacji, która zapewniłaby automatyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta