Zyski z kapitału żelaznego
Niewielka część organizacji pozarządowych deponuje wolne środki w bankach, jeszcze mniej inwestuje za pośrednictwem funduszy
Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by fundacje i stowarzyszenia aktywnie inwestowały swoje pieniądze. Ich dochody są zwolnione z podatku także wtedy, gdy pochodzą z inwestycji w obligacje skarbowe czy samorządowe, w bony skarbowe, inne papiery wartościowe czy instrumenty finansowe (w przypadku dwóch ostatnich zakup musi się odbywać przez wyspecjalizowane jednostki).
Równie dobrze mogą kupować jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Jednak część umów z darczyńcami publicznymi wyraźnie określa, że ewentualne odsetki np. z lokat bankowych pomniejszają kwotę grantu.
Zdecydowana większość organizacji pozarządowych ma bieżący rachunek bankowy, ale tylko niewielka część z nich korzysta z bardziej zaawansowanych produktów finansowych. Jedynie ok. 9 proc. organizacji deponuje pieniądze na lokatach terminowych.
Liczy się bezpieczeństwo
– Bardzo ostrożnie dysponujemy swoimi dochodami – deklaruje Paulina Gluza, dyrektor biura Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. – W przypadku dotacji ze źródeł publicznych i pochodzących z
1 proc. podatku PIT nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta