Mniej pracy dla niepełnosprawnych
Nowe przepisy utrudnią życie zakładom pracy chronionej, które są głównym miejscem pracy inwalidów
Choć ponad 2 miliony Polaków w wieku produkcyjnym to niepełnosprawni, pracę ma tylko co czwarty z nich. A będzie jeszcze gorzej, bo po niedawnej zmianie przepisów w przyszłym roku może stracić pracę 14 tys. inwalidów.
Pensja czy zasiłek
– Dobrze funkcjonujące prawo zmieniono na złe. Nowelizacja doprowadzi do likwidacji rynku pracy chronionej. Nie można wyłącznie na pracodawców zrzucać kosztów rehabilitacji zawodowej. Otwarty rynek pracy nie zastąpi rynku chronionego, gdyż zupełnie inna jest jego specyfika – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), komentując znowelizowaną ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, która zacznie obowiązywać od marca 2011. Jak ocenia szef POPON, który sam prowadzi zakład pracy chronionej, zmiany uderzą głównie w inwalidów I i II grupy – ci pracownicy są najmniej wydajni i poza zakładami pracy chronionej nie mają szansy na zatrudnienie. Wrócą więc na zasiłek.
Według statystyk w minionym roku pracowało 21 proc. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta