Bez imigrantów Europa będzie słabsza
Jeśli Europa ma utrzymać swoją pozycję wśród krajów odnotowujących szybki wzrost gospodarczy, musi uczynić swój rynek pracy atrakcyjniejszym dla imigrantów – twierdzą komisarze UE
Europa nie będzie w stanie utrzymać obecnego poziomu życia, dobrobytu oraz standardów ekonomicznych i społecznych, jeśli nie będzie lepiej wykorzystywać potencjału, jaki oferuje sprawnie prowadzona migracja. Wniosek jest jasny: Europa nie poradzi sobie bez imigracji.
W wielu krajach europejskich kryzys ekonomiczny i finansowy wciąż trwa, a obywatele i przedsiębiorstwa nadal odczuwają negatywne konsekwencje pogorszenia koniunktury gospodarczej, jakiego doświadczyliśmy w ostatnich latach. W tych trudnych czasach bezrobocia i cięć w wydatkach publicznych konieczność wejścia na rynek pracy większej liczby osób może nie wydawać się tak oczywista. Prawda jednak jest taka, że już dzisiaj w wielu państwach unijnych odnotowuje się poważny niedobór siły roboczej w sektorach takich jak nauka, opieka zdrowotna, technologie, inżynieria, matematyka, turystyka oraz rolnictwo.
Ze względu na fakt, że Unia Europejska boryka się z poważnymi problemami demograficznymi, braki te będą się nasilać i w szybkim tempie rozszerzać na inne sektory. Już w 2013 lub 2014 r. odsetek ludności aktywnej zawodowo w Europie zacznie spadać. Zgodnie z danymi Eurostatu w ciągu kolejnych 50 lat całkowita liczba ludności wzrośnie o 10 mln, podczas gdy siła robocza zmniejszy się o 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta