Start w przetargu nie oznacza zrzeczenia się przez wykonawców praw autorskich
Zamawiający nie może bez zgody uprawnionych korzystać z projektów czy wizualizacji dołączonych do oferty, która ostatecznie nie zostaje uznana za najkorzystniejszą
Jeżeli przedmiotem zamówienia jest budowa, aranżacja (w tym aranżacja wnętrz), remont albo modernizacja, bywa, że zamawiający żąda od oferentów przedstawienia w ramach przygotowywanej oferty projektów, szkiców albo wizualizacji.
Prawa i obowiązki stron, w tym w szczególności uprawnienia w zakresie praw autorskich w odniesieniu do zwycięskiej oferty określane są w umowie z zamawiającym. A co z prawami pozostałych oferentów, którzy nie zdobędą zamówienia? Niestety, bywają naruszane.
PrzykładZamawiający ogłosił przetarg na wykonanie aranżacji wnętrz. Zwycięską ofertę przedstawiła firma X.
Prezes firmy Y, przegranego oferenta, z zaskoczeniem po jakimś czasie skonstatował, że na stronie internetowej zamawiającego przy anonsie o bliskim otwarciu budynku w nowej odsłonie umieszczono komputerowe wizualizacje wnętrz z oferty firmy Y, po drobnych jedynie zmianach kolorystycznych.
Co jest utworem
Warto wyjaśnić, jaki charakter mają rysunki, szkice, projekty czy innego rodzaju oryginalne przedstawienia graficzne, i to niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób zostały utrwalone oraz komu przekazane.
Otóż są to utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tak jak każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta