Nie ma daniny od budowli przeznaczonej do rozbiórki
Przedsiębiorcy muszą płacić podatek od nieruchomości według wyższej stawki także od posiadanych gruntów i obiektów budowlanych, które nie są przez nich wykorzystywane. Od tej ogólnej zasady jest jednak wyjątek
Dotyczy on obiektów w złym stanie technicznym.
Podatek od nieruchomości trzeba odprowadzać od gruntów, budynków i budowli. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej ustawa) precyzuje, że warunkiem opodatkowania obiektów należących do ostatniej grupy jest ich związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. Budowle używane do innych celów nie są więc opodatkowane.
Decyduje gmina
Stawki podatku od nieruchomości ustalane są przez rady gmin. Nie mają one jednak pełnej swobody w ich kształtowaniu. Dlatego że górne limity tych stawek określone są w ustawie. Są one uzależnione od wielu czynników, zarówno o charakterze podmiotowym jak i przedmiotowym.
Obowiązuje jednak zasada: najwyższe stawki przewidziane są dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Dlatego stwierdzenie, że dany obiekt nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, skutkuje albo brakiem opodatkowania (budowle), albo zastosowaniem niższej stawki podatku (grunty i budynki). Jak zatem to pojęcie jest rozumiane na gruncie podatku od nieruchomości?
Problemy z wykładnią
W 2003 r. weszła w życie nowelizacja, która wprowadziła definicję gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z nią są to grunty, budynki i budowle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta