Jak jest opodatkowany handel w sieci
Osoba, która sprzedaje na aukcjach internetowych niepotrzebne już jej przedmioty, zwykle nie musi rozliczać się z fiskusem. Inaczej jest, jeśli skupuje różne rzeczy w celu ich zbycia
Z punktu widzenia sprzedającego istotne jest, czy dana sprzedaż wykonywana jest w ramach jego działalności gospodarczej (o pojęciu działalności gospodarczej przy sprzedaży szerzej była mowa w PiP z 7 grudnia 2010 r., „Kiedy sprzedaż przez Internet jest działalnością gospodarczą”).
Lepiej zaczekać pół roku
Jeżeli jest to transakcja prywatna (towar nie jest oferowany w ramach działalności gospodarczej sprzedającego), to w pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy otrzymana cena w ogóle będzie przychodem podatkowym sprzedającego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT odpłatne zbycie rzeczy (innych niż nieruchomości i prawa na nieruchomościach) jest źródłem przychodów w podatku dochodowym wyłącznie w przypadku, gdy nastąpiło przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym sprzedający daną rzecz nabył.
Jeżeli ktoś oferuje rzecz, którą nabył (kupił, otrzymał) np. przed rokiem, wówczas uzyskanej kwoty ze sprzedaży w ogóle nie uwzględnia w rozliczeniach podatkowych.
Jeśli natomiast do sprzedaży dojdzie przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym sprzedający rzecz nabył, to będzie ona podatkowym źródłem przychodów.
Przychody i koszty
Przychodem, co do zasady, jest wartość wyrażona w cenie zgodnie z umową (ostatecznie wylicytowana kwota),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta