Jak wyceniać rozrachunki z dostawcami i odbiorcami
Należności i zobowiązania w momencie ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości nominalnej. Natomiast na dzień bilansowy należy je wycenić w kwocie wymagającej zapłaty
Należności i zobowiązania charakteryzują się tym, że dłużnik i wierzyciel są ściśle określeni. Zarówno termin spłaty wierzytelności, jak i suma będąca przedmiotem rozrachunków są akceptowane przez obie strony.
Ze względu na różnorodność zdarzeń gospodarczych można rozrachunki podzielić na kilka grup. Najczęściej wyodrębnia się rozrachunki:
- z odbiorcami i dostawcami,
- publicznoprawne (rozliczenia z tytułu VAT, akcyzy, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych),
- z tytułu wynagrodzeń (wszelkie wypłaty wynagrodzeń za pracę, rozrachunki z tytułu świadczeń urlopowych i świadczeń w naturze, a także potrącenia z list płac),
- pozostałe rozrachunki (m.in. z właścicielami, wspólnikami, akcjonariuszami).
Możliwe oba salda
Konta rozrachunkowe są kontami aktywno-pasywnymi. Oznacza to, że mogą wykazywać dwa salda. Po stronie Wn księgowane jest powstanie należności i zmniejszenie zobowiązań.
Natomiast strona Ma odzwierciedla zapłatę należności i powstanie zobowiązania. Saldo debetowe wyraża stan należności, a saldo kredytowe pokazuje stan zobowiązań. Na kontach rozrachunkowych ujmuje się wszystkie należności i zobowiązania od momentu ich powstania aż do całkowitego ich rozliczenia.
Konieczne konta analityczne
Ewidencja należności z tytułu dostaw i usług odbywa się na koncie „rozrachunki z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta