Fundusz socjalny to nie fundusz okolicznościowy
Udzielanie jednakowego wsparcia finansowego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wszystkim uprawnionym to zła praktyka. Nawet jeśli ma miejsce przed świętami
Szef już planuje wielkanocne zapomogi z zfśs. Czy do 380 zł takie świadczenie jest nieozusowane i nieopodatkowane? Czy jest jakiś wzór zaświadczenia o dochodach na członka rodziny oraz kryterium przyznawania świadczeń? Jaki ma być podany cel tej zapomogi? – pyta czytelnik.
Świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) bez względu na ich rodzaj, formę i wysokość nie są uwzględniane w podstawie ustalania składek na ubezpieczenie społeczne.
Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 380 zł obejmuje świadczenia w formie pieniężnej i rzeczowej (z wyjątkiem bonów i talonów), jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy w ramach działalności socjalnej finansowanej z zfśs w całym roku podatkowym.
To z kolei wynika z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 27 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
Biorąc pod uwagę treść pytania, z której wynika, że przed świętami u pracodawcy dokonuje się „wypłat pieniężnych”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta