Pracodawca skontroluje podwładnego, który choruje na grypę
Nawet jeśli absencja chorobowa pracownika się przeciąga, szef może sprawdzić, co się z nim dzieje. Kontrola obejmuje prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego i poprawność orzeczenia o niezdolności do zadań
Nie zawsze jednak zrobi to bezpośredni przełożony czy wyznaczone przez niego osoby.
- Pracownik choruje od końca października ubiegłego roku. Co dwa tygodnie przesyła nam kolejne zwolnienie lekarskie. Czy mam biernie czekać na jego powrót? Kiedy mogę się z nim rozstać? Czy mam prawo wystąpić do biegłego lub zlecić badanie stanu zdrowia podwładnego? Kto to wykonuje? – pyta czytelniczka.
Pracownik korzysta z gwarancji zatrudnienia podczas urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli nie minął jeszcze okres do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zapewnia mu to art. 41 k.p. Te okresy ochronne wskazuje art. 53 k.p., zezwalający szefowi na rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia bez winy pracownika.
Ponadto Sąd Najwyższy orzekł 4 grudnia 1997 r. (I PKN 422/97), że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań organizacyjnych (wyznaczanie zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych na umowach-zleceniach, uzasadniają wypowiedzenie umowy, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.
Wykorzystanie L4
Ale niecierpliwy szef może zmobilizować pracownika do powrotu do firmy. Z pewnością przyczyni się do tego sprawdzenie, czy podwładny rzeczywiście choruje i jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta