Sięganie do kieszeni podatnika
Płaciłeś 600, teraz zapłacisz 1800 złotych. Są miejsca, gdzie stawki skoczyły nawet o 600 procent. Podwyżka rocznych opłat za użytkowanie wieczyste gruntów oznacza dla właścicieli domów i mieszkań spore kłopoty finansowe. Z tym jednak można walczyć.
Średnio podwyżki wyniosły od 50 do 150 procent. Komentarze w tej sprawie są bezlitosne – samorządy i Skarb Państwa w ten sposób szukają pieniędzy w kieszeniach podatników. Roczna opłata za wieczyste użytkowanie gruntu powinna wynosić 1 proc. jego rynkowej wartości. Wynika to z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Podwyżka jest wynikiem wzrostu wartości gruntów na przestrzeni kilkunastu lat. Jak się przed nią bronić?
– Nie należy pozostawać bezczynnym – radzi adwokat Maciej Adamczyk. Jego zdaniem trzeba dokonać krytycznej analizy decyzji nakazującej płacenie za użytkowanie wieczyste według nowych stawek.
– Podstawą aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego jest operat szacunkowy określający wartość nieruchomości, sporządzony przez wynajętego przez urząd rzeczoznawcę majątkowego – radzi Maciej Adamczyk. – Jeśli decyzja o aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste została nam doręczona, powinniśmy zwrócić uwagę na datę jej doręczenia.
Zdaniem adwokata urząd powinien doręczyć decyzję o aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste przed końcem roku poprzedzającego rok, od którego ma obowiązywać nowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta