List intencyjny może ułatwić dojście do kontraktu po negocjacjach
Uzgodnienia między kontrahentami poprzedzające sporządzenie umowy mogą zostać spisane. Chociaż nie mają mocy prawnie wiążącej, to czasami stanowią dowód, np. w sprawach o odszkodowanie za winę w kontraktowaniu
Listem intencyjnym najczęściej w obrocie nazywa się dokument, w którym strony spisują wynik swoich ustaleń biznesowych, mających stanowić podwaliny wspólnego przedsięwzięcia. Dokument ten pojawia się najczęściej na wstępnym etapie rozmów pomiędzy chcącymi umówić się na przyszłość stronami.
Jest więc wyrazem zamiaru zakończenia negocjacji, tj. doprowadzenia do podpisania umowy. Wśród listów intencyjnych można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: organizujące sposób prowadzenia i nadające ramy prawne negocjacjom oraz przygotowujące zawarcie negocjowanego kontraktu.
Listy intencyjne towarzyszą zwłaszcza długim i złożonym negocjacjom dotyczącym takich przedsięwzięć, jak: umowy długoterminowe, fuzje, nabycie przedsiębiorstwa czy też zakup dużych partii towarów. Służą przede wszystkim usprawnieniu całego procesu negocjacyjnego, będąc punktem wyjścia i opisując kluczowe warunki dla stron.
Często dokument taki jest formułowany przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta