Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tworzywa przyjazne środowisku

31 stycznia 2011 | Franczyza | Dorota Słomczyńska
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Żywność organiczna, bioenergia i biotworzywa są odpowiedzią na zmianę świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska. Przemysł poszedł jeszcze o krok dalej, oferując produkty biodegradowalne.

Dziś tego typu materiały stanowią 1 proc. ogólnego zużycia tworzyw sztucznych, ale popularność opakowań ekologicznych ciągle rośnie.

Tworzywa sztuczne można wyprodukować niemal z dowolnego surowca zawierającego węgiel i wodór. W tej chwili najczęściej wytwarza się je z paliw kopalnych, głównie z ropy naftowej. Ze statystyk wynika, że blisko 4 proc. wydobywanych ropy i gazu ziemnego wykorzystuje się do produkcji tworzyw.

Aby zadbać o środowisko i nie dopuścić do wyeksploatowania złóż tego niezastąpionego w przemyśle energetycznym surowca, potrzebne są innowacyjne rozwiązania. Alternatywę stanowią biotworzywa. W tym wypadku największe znaczenie mają te wytwarzane z surowców odnawialnych na czele z biomasą. W tej chwili zaledwie 1 proc. ogólnego zużycia tworzyw sztucznych to materiały wyprodukowane z surowców odnawialnych, których dodatkowym atutem jest biodegradowalność. O biotworzywach możemy mówić, gdy mamy na myśli materiały biodegradowalne, choć jednocześnie biotworzywem jest też produkt pochodzący z surowców odnawialnych, ale niepodlegający biodegradacji.

Co ważne, na rynku występują też tworzywa, które są jednocześnie biodegradowalne i pochodzą z surowców odnawialnych. – Można powiedzieć, że biotworzywa dzielą się na dwa rodzaje: ze względu na pochodzenie i na charakterystykę surowca. Zgodnie z tym podziałem w przemyśle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8840

Spis treści
Zamów abonament