Firmy mogą odliczyć VAT od importu usług z rajów podatkowych
Prawo do obniżania VAT należnego o naliczony jest jednym z podstawowych założeń konstrukcyjnych tego podatku. Dlatego niedopuszczalne jest generalne ograniczenie tego uprawnienia, np. dotyczące importu usług z tzw. rajów podatkowych
Tak orzekł WSA w Krakowie 14 stycznia 2011 r. (I SA/Kr 1958/10).
Uznał on, że taki zakaz nie jest w świetle prawa unijnego dopuszczalny. Nabywającemu usługi przysługuje więc prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony.
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Z pytaniem zwróciła się spółka, której kontrakty są negocjowane przez podmiot z siedzibą w Hongkongu. Jako swoje wynagrodzenie pobiera on określony w umowie procent od ich wartości.
Spółka pytała, czy przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu importu usług z Hongkongu, czyli z kraju uznanego przez ustawodawcę za raj podatkowy. Zdaniem spółki jest to możliwe, mimo że art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przewiduje wyłączenie możliwości odliczenia VAT, jeżeli zapłata za usługę dokonywana jest na rzecz podmiotu mającego siedzibę w raju podatkowym.
Spółka argumentowała, że co prawda prawo unijne pozwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta