Za brak lokalu na eksmisję gmina musi zapłacić
Lokatora nie wolno usunąć z dotychczasowego mieszkania, jeśli nie ma go gdzie przekwaterować. Pomieszczenie tymczasowe musi zapewnić samorząd
Eksmisja na bruk jest niedopuszczalna także wówczas, gdy sąd w wyroku eksmisyjnym nie przyzna prawa do lokalu socjalnego ani zamiennego.
Sąd Najwyższy w dwu jednobrzmiących uchwałach podjętych 21 stycznia 2011 r. potwierdził, że właścicielowi lokum, które ma być opróżnione, wolno żądać od gminy odszkodowania za szkodę wyrządzoną niewskazaniem tymczasowego pomieszczenia.
Nie wolno wyrzucać na bruk
Problem wynika z art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego, który nie dopuszcza eksmisji na bruk. Eksmitowany, w myśl tego przepisu, musi mieć zagwarantowane przynajmniej tymczasowe pomieszczenie. Dopóki gmina nie wskaże takiego pomieszczenia albo właściciel mieszkania lub eksmitowany sam go nie znajdzie, komornik musi się wstrzymać z eksmisją.
Orzekając eksmisję, sąd musi zawsze rozważyć, czy w świetle ustawy z 2001 r. o ochronie lokatorów eksmitowanemu albo członkom lub członkowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta