Medyk na etacie nie zbada pracownika
Wszystko wskazuje na to, że lekarz medycyny pracy nie może mieć angażu pracowniczego, bo przepisy mówią o praktyce lekarskiej. A czy w ramach swojej profesji może zapewnić niepełnosprawnym doraźną opiekę medyczną?
Zakład pracy chronionej zatrudnił na umowę o pracę lekarza medycyny pracy. Czy w ten sposób zapewnił niepełnosprawnym gwarantowaną w przepisach opiekę medyczną i czy wypełnił obowiązek związany z podpisaniem umowy z jednostką medycyny pracy?
Zależy od sytuacji
Zacznijmy od obowiązków związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych. Jeden z nich dotyczy zakładów pracy chronionej (zpch) i zakładów aktywności zawodowej (zaz).
Te podmioty, zgodnie z art. 28 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 nr 214, poz. 1407 ze zm.), muszą zapewnić swoim pracownikom doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną.
Ustawodawca nie wyjaśnia, co się kryje pod tym pojęciem, i nie podaje, jak współpracę z lekarzem nawiązać (zatrudnić go przykładowo na etat czy na umowę-zlecenie z obowiązkiem dojazdu w nagłych przypadkach).
Oficjalnego stanowiska w tej sprawie nie ma także Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie i czekamy na ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta