Liberalizm w wersji pragmatycznej
Oceniając bilans rządów Donalda Tuska, warto się zastanowić nad sensownością oskarżeń o zdradę liberalizmu – zachęca socjolog
W październiku wyborcy rozliczą cztery lata rządów Donalda Tuska i koalicji Platformy Obywatelskiej z PSL. Aby ułatwić im zadanie, premier opublikował w „Gazecie Wyborczej" dwuczęściowy artykuł podsumowujący osiągnięcia i porażki swojego rządu oraz wskazujący plany działań w drugiej kadencji, jeśli tylko uzyska taki mandat od wyborców.
Artykuł Tuska jak również opublikowane na łamach „Rzeczpospolitej" i „Gazety Wyborczej" odpowiedzi liderów opozycji pozwalają poznać sposób myślenia przywódców najważniejszych sił politycznych w Polsce o szansach i zagrożeniach dla rozwoju naszego kraju.
Z czego rozliczać Platformę?
Krytykowanie rządu wydaje się zadaniem łatwiejszym niż opisywanie jego osiągnięć (każdy sukces może być zakwestionowany lub zbyty jako „samochwalstwo", natomiast każde przyznanie się do porażki zacytowane przez krytyków w poetyce „a nie mówiłem"). Mimo to Donald Tusk jawi się jako jedyny lider polityczny, który potrafi umieścić sukcesy, jak i zaniechania swojego rządu w kontekście szerszych wyzwań stojących przed Polską, ale także przed Europą i całym światem zachodnim.
Rząd Tuska musiał się zmierzyć z wyzwaniem globalnego kryzysu gospodarczego na poziomie zarówno praktycznym, jak i programowym. PO doszła do władzy w 2007 r. pod hasłami powrotu do standardów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta