Bezumowne korzystanie z nieruchomości
Nabywcy nieruchomości przysługuje roszczenie o bezumowne korzystanie z tej nieruchomości za okres liczony od chwili, w której stał się jej właścicielem – piszą adiunkci, katedry Publicznego Prawa Gospodarczego oraz Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego UŚ
W związku z wprowadzeniem instytucji służebności przesyłu coraz częściej właściciele nieruchomości dochodzą względem przedsiębiorstw energetycznych wynagrodzeń za bezumowne korzystanie z nich. Jak się okazuje, może to nie być takie proste w wypadku zmian podmiotowych właścicielskich nieruchomości zarówno w obrocie komercyjnym, jak i w razie komunalizacji majątku Skarbu Państwa. Zasadnicze pytanie, jakie się wtedy pojawia, jest takie: kto ma legitymację materialnoprawną do dochodzenia tych roszczeń, a dokładnie: właściciel nieruchomości z okresu istnienia dochodzonych roszczeń czy nowy nabywca nieruchomości. W tym miejscu zaznaczyć warto, że legitymacja materialnoprawna określana jest jako „przysługiwanie powodowi prawa podmiotowego lub interesu, którego na drodze sądowej może się domagać" (wyrok SN z 8 października 2008 r., V CSK 143/08).
Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie powinna wynikać z definicji bezumownego korzystania z nieruchomości ustalanej przez pryzmat rozumienia pojęcia „korzystanie", którym posługuje się kodeks cywilny w art. 224 i art. 225. Przepisy te stanowią podstawę prawną dochodzonych roszczeń.
Korzystanie z rzeczy obejmuje zwykle prawo do używania rzeczy, pobierania pożytków lub ich równoznaczności, jej przetworzenia lub zużycia. Bezumowne korzystanie oznacza zaś, że podmiot korzysta z rzeczy bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta