Chińczycy chcą inwestować w naszą energetykę i drogi
Oferta budowy elektrowni w Polsce jest zupełną nowością, do tej pory Chińczycy mówili o inwestycjach w tradycyjne dla siebie sektory – infrastrukturę, elektronikę
China National Electric Equipment Corporation wspólnie z firmą Covec oraz Shanghai Electric Group to dwaj nowi potencjalni inwestorzy w polskiej elektroenergetyce. Chcą nie tylko być wykonawcami bloków węglowych w elektrowniach, ale mogą je dofinansować. Oferta opiewa na 15 – 16 mld zł. Polskie firmy – państwowe – praktycznie jako jedyne chcą w naszym kraju realizować projekty w elektrowniach oparte na węglu i potrzebują wsparcia.
– Żaden zachodnioeuropejski koncern nie zaangażuje się w bloki węglowe w Polsce przy takiej polityce ochrony klimatu i redukcji emisji w Unii Europejskiej – mówi Paweł Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości. – Zwłaszcza że ostatnio Bruksela opublikowała niekorzystną dla nas listę warunków, które trzeba spełnić, by dostać darmowe pozwolenia na emisję dwutlenku węgla.
Stąd zdaniem prezesa Stańczuka dodatkowy kapitał będzie polskim firmom na inwestycje szczególnie potrzebny. – Dla chińskich instytucji finansowych kwota 15 mld zł nie będzie żadnym obciążeniem – dodaje.
85 proc. nakładów na blok w Ostrołęce mogłaby sfinansować chińska firma
Gdyby oferta chińska została przyjęta, to energetyka będzie drugą pod względem wartości inwestycji – po infrastrukturze – dziedziną. Chińskie instytucje finansowe dały zgodę na zainwestowanie na terenie Polski w rozbudowę infrastruktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta