Kraina wieszcza
W Horodziłówce bawił się w wojsko. W Białej poznał pierwszą miłość.
Prawie każda miejscowość w okolicach Nowogródka na Białorusi przypomina historię życia wieszcza. Liczący 30 tysięcy mieszkańców Nowogródek, rodzinna miejscowość Mickiewicza, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz I i II Rzeczypospolitej był miastem wojewódzkim. Dziś przypomina raczej rozbudowaną, niezamożną wieś. Jakby czas zatrzymał się w miejscu – co najmniej 50 lat temu. Parterowe drewniane domy ze spadzistymi dachami pokrytymi eternitem wypełniają niemal całe miasto. Żywe kolory: niebieski, zielony, żółty gasną w miejscach, gdzie farba złazi ze ścian. Jedynie w centrum wznosi się kilka kamienic i postsowieckich budynków z betonu – równie szarych i smutnych jak nazwa głównej ulicy upamiętniającej Lenina.
Patriotyczne reminiscencje
– Wy Polacy? – pyta z charakterystycznym śpiewnym akcentem i wzruszeniem na twarzy starszy mężczyzna ubrany w krótki kożuszek i czapkę uszankę. Ściąga mocniej lejce, zatrzymując konia i pusty drabiniasty wóz obok autobusu.
Alfred Antoniewicz jest jednym z 295 tysięcy Polaków mieszkających na Białorusi – to oficjalne dane. Nieoficjalne mówią nawet o 1,2 miliona ludzi.
Dworek Mickiewiczów znajduje się w centrum Nowogródka, przy niewielkim skwerze, na którym do niedawna stał pozłacany pomnik inspiratora rewolucji październikowej. Obecnie mieści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta