Pracownicza drużyna piłkarska to nie tylko emocje, ale i niższy podatek
Zawodnicy ubrani w stroje z logo firmy to żywa jej reklama. Wydatki na wyszkolenie i wyekwipowanie sportowców mogą więc być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy
Niektóre firmy organizują własne drużyny sportowe złożone z pracowników. Biorą one udział w turniejach, gdzie zawodnicy występują w strojach z logo firmy, reklamując ją.
Ponoszone w związku z tym wydatki, np. na stroje, podróże na turnieje i opłaty za uczestnictwo w nich, również opłaty za wynajem hali do treningów i trenera, mogą być kosztami uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Takie stanowisko wyrażają niektóre organy podatkowe.
Wyłączone wydatki
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Według „Uniwersalnego słownika języka Polskiego PWN”, Warszawa 2003, „reprezentacja” oznacza „okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną”.
Za „reklamę” uważa się „rozpowszechnianie informacji o towarach, świadczonych usługach i ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś”.
Dwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta