Przerwany wypoczynek zmienia charakter świadczenia urlopowego
Jeśli podwładny nie odda pieniędzy za niewykorzystane wakacje, to listę płac trzeba skorygować. A wypłaconą niesłusznie kwotę potraktować jako zwykły przychód do oskładkowania
- Pracownik zachorował w trakcie urlopu wypoczynkowego, udzielonego od 9 do 24 maja br. Przed wypoczynkiem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe w ustawowej wysokości (odpisu podstawowego na zfśs), potrąciliśmy podatek bez naliczania składek na ZUS.
Zwolnienie lekarskie obejmuje okres 13 – 19 maja, co oznacza, że urlop nie będzie trwał nieprzerwanie 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Czy można odstąpić od żądania zwrotu przez pracownika świadczenia urlopowego, czy jednak powinien je oddać? Jakie będą konsekwencje podatkowo-składkowe zwrotu świadczenia, a jakie przy darowaniu tej kwoty?– pyta czytelniczka.
Do pracodawcy należy decyzja o sposobie rozwiązania tej sytuacji. Może zatem zażądać od pracownika zwrotu nienależnego świadczenia urlopowego lub też pozostawić mu je, uwzględniając okoliczność niezależną od podwładnego, jaką jest choroba. Jednak w obu przypadkach trzeba będzie skorygować rozliczenia z podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych.
Zgodnie z planem
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski załogi i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Szef, który nie opracował takiego planu (związki zawodowe wyraziły na to zgodę lub w firmie nie ma organizacji związkowej), uzgadnia termin wypoczynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta