Dokumenty potwierdza ten, na kogo są wystawione
Urząd Zamówień Publicznych uważa, że kopie dokumentów firm, na których doświadczeniu polega wykonawca, mogą poświadczać wyłącznie te firmy. W orzecznictwie dopuszcza się, by robili to sami wykonawcy
Coraz więcej wykonawców na potwierdzenie spełniania warunków posługuje się oświadczeniami innych firm, które użyczają im swojej wiedzy, doświadczenia, potencjału technicznego, osób zdolnych do wykonania zamówienia czy zdolności finansowych.
Jeżeli podmioty te mają uczestniczyć w realizacji zamówienia, zamawiający ma prawo żądać, aby do oferty dołączone były dokumenty potwierdzające, że także one, a nie tylko sam wykonawca, nie podlegają wykluczeniu z przetargu.
Chodzi np. o zaświadczenie o niezaleganiu z płaceniem podatków czy składek ZUS, informacje z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że szefowie firm nie są karani za określone przestępstwa, itd.
Niejasny przepis
Dokumenty najczęściej składane są w formie kserokopii, dzięki czemu przedsiębiorca może się nimi posługiwać w wielu postępowaniach. I tu pojawia się problem. Przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich dokumenty te mogą być składane , wymagają poświadczenia kopii za zgodność z oryginałem.
Co mówią przepisy
§ 6 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta