Transfer zakładu nie obejmie wszystkich
Zasad o przejęciu pracowników firmy, uregulowanych w kodeksie pracy, nie stosuje się do osób zaangażowanych na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. menedżerów
Gdy nowy pracodawca nabywa zakład, nie staje się automatycznie stroną dotychczasowych umów cywilnoprawnych. Z mocy prawa nie zastępuje więc dotychczasowego zleceniodawcy lub zamawiającego dla wykonujących pracę na umowie-zleceniu lub o dzieło.
Sytuacja tych osób jest więc mniej komfortowa niż pracowników. Nie mają one bowiem żadnej gwarancji dalszego zatrudnienia. Nowy szef może wstąpić do istniejących dotąd stosunków cywilnoprawnych w myśl umów przelewu oraz przejęcia długu zawartych z dotychczasowym pracodawcą i osobami wykonującymi pracę na umowie cywilnoprawnej. W praktyce zdarza się to jednak wyjątkowo.
Na ogół bowiem strony zawierają nowe kontrakty, co pozwala im swobodnie ustalić inne zasady współpracy. Warto też podkreślić, że nowy pracodawca nie ma możliwości rozwiązania umów cywilnych z zatrudnionymi na ich podstawie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta