Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda z nieba

18 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Krzysztof Masłoń
Jan Nowak Jeziorański przed mikrofonem  Rozgłośni Polskiej  Radia Wolna Europa
źródło: NAC
Jan Nowak Jeziorański przed mikrofonem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Świadectwa uczestników historii Jan Nowak Nowak wysłał do Ameryki Leszka Błażyńskiego, który już po pierwszej, półgodzinnej rozmowie ze Światłą napisał do swego szefa: „To, co facet wie, przechodzi nawet nasze oczekiwania. To jest dynamit, a nie materiał”

 

3 maja 1952 roku o godz. 11 pierwsze takty Mazurka Dąbrowskiego zainaugurowały polski program Radia Wolna Europa. „Po raz pierwszy mówiłem do kraju jako Jan Nowak, kierownik rozgłośni – czytamy w „Wojnie w eterze. Wspomnieniach" Jana Nowaka (Znak, Kraków 1991). – Nie było to łatwe zadanie. Polska pogrążona była w mrokach stalinowskiej nocy, która zdawała się być nocą bez świtu. Na horyzoncie nie widać było żadnego światełka nadziei. Więzienia bezpieki były pełne torturowanych ludzi, odbywały się kapturowe sądy, pokazowe procesy i nocne egzekucje. Społeczeństwo było sterroryzowane i zatomizowane, inteligencja twórcza, a raczej ta jej część, którą dopuszczono do głosu, w swej przewadze służyła za powolne narzędzie prania mózgów. Młodzież skandowała na wiecach i pochodach imię Stalina". Ale swoje przemówienie Jan Nowak kończył słowami: „Jak co roku od stu sześćdziesięciu jeden lat tak i dziś drgają zda się znowu w powietrzu echa z dalekiej przeszłości – okrzyki tłumów przed katedrą świętojańską i radosne tony majowego mazurka. Nadejdzie jeszcze ten dzień, kiedy jutrzenka swobody zabłyśnie znowu nad Warszawą. Będzie to dzień Waszego zwycięstwa, Waszego tryumfu – tryumfu Narodu, który w najgorszych chwilach nie utracił wiary. Rodacy! Gdziekolwiek jesteście – pamiętajcie! Polska żyje, Polska walczy, Polska zwycięży!".

Zwycięży, ale jak?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8930

Spis treści
Zamów abonament