Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób rozstania z prezesem zależy od rodzaju umowy

18 maja 2011 | Prawo i praktyka | Edyta Krukowska-Szczerba

Zatrudniając członków zarządu, spółka powinna zdecydować się na taką formę, która pozwoli najszybciej i bezkonfliktowo ich pożegnać. Do wyboru jest kilka opcji

Prawo dopuszcza wiele form zatrudnienia członków zarządów spółek kapitałowych. Mogą być oni powiązani ze spółką jedynie stosunkiem organizacyjnym wynikającym z samego faktu powołania na stanowisko członka zarządu.

Mogą być jednak także zatrudniani na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych. Wybór w tym zakresie zależy od wielu czynników i pociąga za sobą równie wiele konsekwencji. Może też znacznie utrudnić rozstanie się z prezesem, w przypadku gdy okaże się on kiepskim menedżerem.

Powołanie i kontrakt

Gdy prezes wykonuje swoje obowiązki i pobiera wynagrodzenie jedynie na podstawie uchwały o powołaniu go do zarządu, wówczas rozstanie z nim może być szybkie i bezbolesne, dla spółki oczywiście.

Kodeks spółek handlowych umożliwia bowiem odwołanie członka zarządu z pełnionej funkcji w każdym czasie, co do zasady, na mocy uchwały zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. bądź rady nadzorczej w spółce akcyjnej.

Inaczej jest z popularną obecnie formą zatrudniania członków zarządu – kontraktem menedżerskim. Przyjmuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8930

Spis treści
Zamów abonament