Kryzys systemu
Jesienią 1956 r. mieszkańcy Europy Środkowej liczyli na wyzwolenie spod sowieckiej dominacji. Nadziei pozbawiło ich krwawe stłumienie węgierskiej rewolucji
Brutalna pacyfikacja buntu w Poznaniu i późniejsze represje nie uspokoiły nastrojów w Polsce. W całym kraju manifestowano solidarność z poznaniakami, robotnicy wysuwali żądania poprawy warunków życia i pracy, a chłopi coraz śmielej występowali ze spółdzielni produkcyjnych. W sierpniu blisko milion wiernych zgromadziło się na Jasnej Górze, manifestując przywiązanie do Kościoła.
Gomułka u władzy
Podczas VII plenum KC PZPR w lipcu 1956 r. doszło do otwartej polemiki między przedstawicielami „natolińczyków" i „puławian". Obie frakcje zdawały sobie sprawę, iż kluczem do zwycięstwa w rozgrywce może być pozyskanie Władysława Gomułki, któremu zwrócono wówczas legitymację partyjną.
Ostatecznie zdecydował się on oprzeć na „puławianach". Jednocześnie zgodę na ustąpienie ze stanowiska wyraził Edward Ochab. 19 października 1956 r. w Warszawie rozpoczęło się VIII plenum KC PZPR, którego głównym zadaniem był wybór Gomułki na I sekretarza partii. Wkrótce po rozpoczęciu obrad w Warszawie wylądował samolot z Moskwy, na pokładzie którego znajdował się Nikita Chruszczow w otoczeniu działaczy partyjnych i dowódców wojskowych. Plenum zostało przerwane, a Ochab z Gomułką rozpoczęli trudne negocjacje z Sowietami. Napięcie powiększały informacje o wymarszu sowieckich jednostek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta