Jak prawidłowo sporządzić fakturę VAT RR
Przedsiębiorcy kupujący produkty rolne od rolnika ryczałtowego powinni mieć na uwadze, że taka transakcja znacznie różni się od innych. Specyficzne są zasady jej potwierdzania i rozliczenia podatku od towarów i usług
Rolnik posiadający status rolnika ryczałtowego >patrz ramka zwolniony jest z prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, z wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż, z rejestracji oraz ze składania deklaracji VAT.
To na kupującym – jeśli jest czynnym podatnikiem VAT – ciąży obowiązek prawidłowego wystawienia faktury VAT RR, dokumentującej transakcję.
Należy ją wystawić w dwóch egzemplarzach, podając na niej wszelkie wymagane przez przepisy informacje, a następnie oryginał przekazać dostawcy produktów rolnych.
Kto jest rolnikiem ryczałtowym
W myśl art. 2 ust. 19 ustawy o VAT przez rolnika ryczałtowego rozumie się „rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących zwłasnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych”.
Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT dotyczy natomiast dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywanych przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenia usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Zryczałtowany zwrot...
Faktura taka, spełniająca ustawowe wymogi, umożliwi rolnikowi ryczałtowemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta