Jak zgodnie z prawem zatrudnić w Polsce obcokrajowca
Włoski prezes spółki, ukraińska sprzątaczka czy chiński pracownik budowlany to często spotykane osoby na krajowym rynku pracy. Warunki ich zaangażowania nie mogą jednak się różnić od tych dla naszych wykonawców
Zasady zatrudnienia cudzoziemców w Polsce określa wiele przepisów.
Ponadto wyróżnia się różne grupy cudzoziemców, dla których w sposób odmienny kształtuje się prawo do legalnego pobytu i podjęcia pracy w Polsce. Dodatkowo możliwość zatrudniania obywateli poszczególnych państw modyfikują umowy międzynarodowe lub inne porozumienia międzypaństwowe.
Wielość tych regulacji powoduje spore problemy pracodawców, którzy chcieliby zaangażować w swojej firmie obywatela obcego państwa. W zależności od kraju pochodzenia cudzoziemca oraz jego statusu procedura legalnego zatrudnienia takiej osoby będzie bardziej lub mniej skomplikowana.
Ważne definicje
Podstawowe regulacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zawiera ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia). Definiuje ona również legalne pojęcie cudzoziemca, czyli osoby niemającej obywatelstwa polskiego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta