U spółki wypłacającej dywidendę nie powstaje przychód
Prawo do wypłaty zysku to podstawowe prawo majątkowe wspólnika. Po stronie podmiotu, który go realizuje, nie dochodzi do wygenerowania przychodu, a tym samym obowiązek podatkowy nie występuje
Tak orzekł WSA w Warszawie 9 października 2012 r. (III Sa/Wa 428/12).
Spółka akcyjna oferująca usługi wsparcia oraz doradztwa technicznego wystąpiła do ministra finansów o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie CIT (IPPB3/423-638/11-2/GJ).
Jedynym akcjonariuszem spółki jest jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa. Jednocześnie wnioskodawczyni jest jedynym udziałowcem spółki z o.o., której 100 proc. udziałów nabyła po cenie nominalnej. Spółka rozważa wypłatę dywidendy rzeczowej poprzez przekazanie na rzecz swojego jedynego akcjonariusza własności udziałów w spółce z o.o. (wycena udziałów zostałaby określona z uwzględnieniem ich wartości rynkowej).
Spółka zapytała, czy taka transakcja spowoduje powstanie u niej przychodu, przy czym jej zdaniem, odpowiedź powinna być przecząca. Podniosła, że zgodnie z kodeksem spółek handlowych akcjonariusz ma prawo do wypłaty zysku w formie dywidendy, a organy podatkowe i sądy administracyjne niejednokrotnie uznawały,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta