Wywłaszczeni bez odszkodowania
Gmina może zająć prywatną działkę pod drogę i nie zapłacić za to rekompensaty. Jak do tego dochodzi w majestacie prawa? Co może zrobić w takiej sytuacji właściciel?
Jakie przepisy regulują wywłaszczenia pod drogi?
Aleksandra Dalecka: Zwykle dzieje się to na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wykorzysty- wana jest też w takich przypadkach ustawa z 13 paź- dziernika 1998 roku –Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Zawiera ona jeden bardzo ważny przepis o charakterze wywłaszczeniowym, dość często, niestety, służący urzędnikom do wywłaszczenia z pominięciem prawa do odszkodowania. Przepis mówi, że nieruchomości pozostające 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, niestanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właś- ciwych jednostek samorządu terytorialnego. Intencją tego przepisu było uporządkowanie sytuacji, w której na ko- niec 1998 roku na nieruchomości właściciela de facto znajdowała się droga, choć wcześniej nikt go nie wywłaszczył.
Ale odszkodowanie przysługuje wywłaszczonym na podstawie tego przepisu?
Tak, wywłaszczenie odbywa się za odszkodowaniem, ale przepisy o odszkodowaniu są o wiele mniej korzystne w porównaniu z wywłaszczeniem odbywającym się na ogólnych zasadach. Mianowicie odszkodowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta