Etat dla cudzoziemca dopiero po zdobyciu koncesji i złożeniu papierów
Można zatrudnić obcokrajowca, który posiada zezwolenie na pracę i przebywa w Polsce na podstawie wizy lub innego dokumentu uprawniającego do aktywności zawodowej, chyba że szczególne przepisy zwalniają z tego obowiązku
Przy zaangażowaniu obcokrajowców do pracy w Polsce pracodawca musi przestrzegać pewnej kolejności postępowania. Jakie działania ma podjąć, ilustrują kroki.
KROK 1. Kontroluj papiery
Zanim pracodawca najmie u siebie cudzoziemca, musi sprawdzić, czy legalnie przebywa on w Polsce i czy może wykonywać pracę na podstawie wizy lub innego dokumentu uprawniającego do podjęcia pracy. Legalność pobytu z możliwością podjęcia pracy potwierdzają następujące dokumenty:
1. Wiza wydana przez organy polskie uprawniająca do podjęcia zatrudnienia.
Nie może być to zatem wiza z katalogu negatywnego, wykluczająca podjęcie zatrudnienia. Taka będzie oznaczona numerem: 01, 19, 21 lub 25. Szczegółowe regulacje zawiera ustawa z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (DzU z 2006 r. nr 234, poz. 1694 ze zm.) oraz rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 22 kwietnia 2011 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców (DzU nr 99, poz. 579).
Wizy typowo pracownicze będą natomiast oznaczone symbolem:
- 05 – do wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy,
- 06 – do wykonywania pracy kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym,
- 07 – do wykonywania pracy na podstawie innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta