Wykorzystani i oszukani pójdą do sądu
Od sierpnia nawet nielegalnie przebywający w Polsce pracownicy mogą dochodzić roszczeń z wynagrodzenia za pracę i z innych związanych z nim świadczeń
Ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2012 r., poz. 769, dalej ustawa o skutkach powierzania pracy cudzoziemcom) wprowadziła rewolucyjne rozwiązania w zakresie zatrudniania cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. Weszła ona w życie 21 lipca 2012 r.
Jej uchwalenie wynikało z konieczności wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z 18 czerwca 2009 r., przewidującej minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich (DzUrz UE L 168 z 30.06.2009 r.).
Przepisy te mają przeciwdziałać nielegalnej emigracji cudzoziemców oraz nielegalnemu zatrudnianiu ich w Polsce. Ułatwiają też obcokrajowcom przebywającym u nas bez ważnego dokumentu pobytowego dochodzenie roszczeń z wynagrodzenia za pracę i innych związanych z nim świadczeń. Osiągnięciu tego celu sprzyjają ustawowe domniemania co do treści stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego łączącego cudzoziemca z powierzającym mu pracę oraz sankcje.
Inna definicja cudzoziemca...
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce określa ustawa o promocji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta