Kiedy obiekt jest budynkiem, a kiedy budowlą
Kontenery telekomunikacyjne, pomimo posiadania fundamentów, mogą być uznane za nietrwale związane z gruntem, co w konsekwencji prowadzi do stwierdzenia, że na gruncie prawa podatkowego są one budowlami
Tak orzekł WSA w Szczecinie 10 października 2012 r. (I SA/Sz 533/12, I SA/Sz 534/12, I SA/Sz 553/12).
W złożonych deklaracjach podatkowych spółka wykazywała, że posiada budynki w postaci kontenerów telekomunikacyjnych. W stosunku do spółki wszczęto postępowanie w sprawie uiszczenia należnego podatku od nieruchomości za lata 2006–2008.
Organ w decyzji stwierdził, że kontenery powinno się uznać za budowle w rozumieniu prawa podatkowego, wobec czego należy uiścić stosowny podatek od nieruchomości. Spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego twierdząc, że zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) kontenery są budynkami, a nie budowlami. Zdaniem spółki kontenery spełniają warunki, by uznać je za budynki, ponieważ są trwale związane z gruntem, poprzez fundamenty, które znajdują się na określonej głębokości i nie jest możliwe ich dowolne przesuwanie.
Sąd oddalił skargę. Wskazał, że organ prawidłowo przyjął, że definicje legalne wyrażone w upol jednoznacznie wskazują, że budynek jest to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta