Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość aportów powinna uwzględniać kwotę podatku

29 października 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz
Dariusz  Stolarek doradca podatkowy  w kancelarii Salans
źródło: Rzeczpospolita
Dariusz Stolarek doradca podatkowy w kancelarii Salans

Wkład niepieniężny należy określać w kwocie brutto, zawierającej w sobie VAT. Takie jest stanowisko NSA, choć organy skarbowe i sądy różnie interpretują tę kwestię

O tym, że wartość aportu powinna zawierać VAT, rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 sierpnia 2012 r. (I FSK 1405/11). W sprawie będącej przedmiotem wyroku, spółka, będąca jednoosobową spółką gminy, zrealizowała inwestycję (aquapark) na gruncie stanowiącym własność tej gminy. Następnie samorząd gminny, jako właściciel gruntu, podjął decyzję o jego wniesieniu aportem do tej spółki.

Fiskus: udziały to wynagrodzenie

W oparciu o tak przedstawiony opis stanu faktycznego, spółka zadała organowi podatkowemu pytanie, czy ustalona przez strony wartość przedmiotu aportu będzie stanowić kwotę brutto dla celów udokumentowania tej transakcji, czy też strony mogą postanowić, że wartość ta jest kwotą netto, natomiast należny VAT podlega odrębnemu rozliczeniu.

W wydanej interpretacji podatkowej fiskus nie podzielił poglądu spółki, że wartość gruntu, określona przez strony w akcie notarialnym dotyczącym wniesienia aportu, będzie kwotą netto transakcji, natomiast należny VAT z tytułu analizowanej transakcji, będzie podlegał odrębnemu rozliczeniu w formie pieniężnej. W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że w przypadku dokonania czynności wniesienia gruntu (nieruchomości) do spółki prawa handlowego jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesiony towar.

Formę należności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9373

Wydanie: 9373

Spis treści
Zamów abonament