Znaczenie kapitału ludzkiego dla rozwoju firmy
Wraz z postępującą globalizacją świata biznesu wzrasta jego konkurencyjność i nieprzewidywalność, a budowanie firmy, która z powodzeniem funkcjonuje na rynku, staje się coraz większym wyzwaniem. Aby odnieść sukces w perspektywie długoterminowej, przedsiębiorstwa muszą nieustannie inwestować w innowacje, ewoluować i się przekształcać. Dwa najważniejsze czynniki, od których zależy przyszłość organizacji w obecnym otoczeniu biznesowym, to jakość kapitału ludzkiego oraz sposób zarządzania zasobem potencjalnych pracowników
Badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group, czołową firmę doradztwa strategicznego, pokazuje, że przedsiębiorstwa o „wysokim poziomie kompetencji" w zakresie podstawowych praktyk HR osiągają nawet 3,5-krotnie większy wzrost przychodów i dwukrotnie wyższe marże w porównaniu z mniej „wykwalifikowanymi" w tym zakresie firmami. Również z badania PwC poświęconego firmom odnoszącym największe sukcesy na dzisiejszym rynku jasno wynika, że organizacje, które dążą do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu, muszą na trwałe włączyć zarządzanie kapitałem ludzkim do swojej strategii biznesowej.
Jednakże wyniki nowego globalnego badania ponad 300 przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej (dyrektorów generalnych, finansowych i personalnych) przeprowadzonego przez Economic Intelligence Unit na zlecenie American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) oraz Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) wskazują, że przedsiębiorstwa nie są w stanie osiągnąć założonych poziomów wydajności i wykorzystać okazji do dalszego wzrostu właśnie na skutek nieodpowiedniego zarządzania kapitałem ludzkim.
W podsumowującym badanie raporcie Chartered Global Management Accountant (CGMA) „Talent pipeline draining growth: connecting human capital to the growth agenda" odnotowano, że zaledwie 41 proc. członków kierownictwa przedsiębiorstw przekonanych jest, iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta