Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Neutralność podatku musi być zachowana

29 października 2012 | Prawo i praktyka | Zbigniew Makowski

Tylko, jeżeli podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego, nieodpłatne świadczenie usług powinno podlegać VAT. Zasada neutralności podatkowej w zasadzie nie dopuszcza innej interpretacji

W mojej ocenie nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT wyłącznie, jeżeli podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usługi (np. przy refakturowaniu usługi na rzecz pracownika), albo podatnik generalnie odlicza podatek naliczony od nabywanych usług lub towarów, których nie da się powiązać konkretnie z nieodpłatnie świadczoną usługą.

Podwójna danina wykluczona

Jednak art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT milczy na temat prawa do odliczenia. Czyli, zupełnie przeciwnie niż przy nieodpłatnym wydaniu towarów lub nieodpłatnym udostępnieniu majątku przedsiębiorstwa, gdzie przepisy wyraźnie wskazują, że tego typu czynności podlegają opodatkowaniu tylko, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Moim zdaniem nie powinno to mieć znaczenia, bowiem z zasady neutralności VAT wynika, że nieodpłatne świadczenie usług lub nieodpłatne wydanie towarów może podlegać opodatkowaniu tylko, jeżeli podatnik korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń ma bowiem zapobiegać sytuacjom, w którym konsumpcja nie podlega opodatkowaniu VAT, mimo że odliczony został podatek naliczony. Innymi słowy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne świadczenie na cele prywatne musi zostać opodatkowane, ponieważ w przeciwnej sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9373

Wydanie: 9373

Spis treści
Zamów abonament