Osobiste nie zawsze są prywatne
Opodatkowanie nieodpłatnie świadczonych usług budzi cały czas wiele wątpliwości. Regulacje ustawowe są bowiem mało precyzyjne w tym zakresie, na dokładkę są nie do końca zgodne z europejską dyrektywą
Przepisy ustawy o VAT są sprzeczne z europejską dyrektywą w zakresie, w jakim wprowadzają opodatkowanie nieodpłatnych usług świadczonych na cele osobiste. Nie zawsze bowiem cele osobiste są niezwiązane z działalnością gospodarczą podatnika.
Co wynika z przepisów
Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (byłych pracowników, wspólników, udziałowców, itp.) oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z konstrukcji tego przepisu może wynikać, że opodatkowaniu podlega każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (a także byłych pracowników, udziałowców, akcjonariuszy itp.).
Taka interpretacja jest pochodną brzmienia przepisu dyrektywy 2006/112, z której wynika, że odpłatnym świadczeniem usług jest nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika na prywatny użytek jego lub jego pracowników, lub bardziej ogólnie, do celów innych niż działalność jego przedsiębiorstwa.
Tak rozumiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta