Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giełda: dobre perspektywy

03 stycznia 2013 | Moje pieniądze | kinga żelazek
Ceny akcji nadal powinny rosnąć
źródło: Rzeczpospolita
Ceny akcji nadal powinny rosnąć
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Najwyższe zyski w 2013 roku przyniosą inwestycje w akcje. Dlatego dobrze jest zwiększyć ich udział w portfelu kosztem obligacji i lokat bankowych, które będą tracić na atrakcyjności.

Eksperci są zgodni, że w 2013 roku zyski z polskich akcji wyniosą co najmniej 15 proc. Radzą przede wszystkim inwestować w spółki wzrostowe, czyli takie które są wrażliwe na poprawę koniunktury w gospodarce. Co prawda według prognoz pierwsze oznaki ożywienia w przemyśle pojawią się dopiero w drugim półroczu, ale zważywszy, że giełda z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem dyskontuje te wydarzenia, warto już teraz zwiększać zaangażowanie w akcje. Kursy powinny dynamicznie rosnąć właśnie w pierwszych sześciu miesiącach roku. Tak było w 2009 r., kiedy wskaźniki makro pokazywały jeszcze bardzo złą sytuację w gospodarce, a indeksy giełdowe ruszyły w górę. Dlatego wszelkie krótkotrwałe spadki na rynku warto wykorzystać do zakupu papierów spółek.

Analitycy uważają, że szczególnie zyskowne powinny być inwestycje w firmy z sektora przemysłowego. W tym roku powinniśmy zwrócić uwagę również na mniejsze firmy, które ostatnio pozostały nieco w tyle za największymi spółkami, chętnie wybieranymi przez inwestorów zagranicznych (np. KGHM czy PZU). Dobrze powinien zachowywać się również sektor bankowy. Według ekspertów przy odpowiednio obranej strategii zyski z inwestycji w akcje mogą przekroczyć 30 proc.

Obniżki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament