Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można już złożyć wniosku dekretowego w Warszawie

03 stycznia 2013 | Prawo | Mikołaj Ostrowski Andrzej Michałowski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Brak podpisu prezydenta Warszawy w ogłoszeniu z 1948 r. nie otwiera terminu na złożenie dzisiaj wniosku dekretowego. Uznanie, że takie wnioski można składać, wywróciłoby do góry nogami dużą część postępowań 
o odzyskanie gruntów warszawskich – piszą adwokaci.

Piotr Gołaszewski i Lech Żyżylewski w artykule „Wniosek dekretowy można złożyć także dziś" (Rzeczpospolita, 4 grudnia 2012 r.) uznali, że w stosunku do niektórych nieruchomości lewobrzeżnej Warszawy możliwe jest jeszcze złożenie tzw. wniosku dekretowego o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego (prawa własności czasowej). Zarówno ten pogląd, jak i jego praktyczne konsekwencje domagają się komentarza.

Na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (DzU nr 50, poz. 279, dalej: dekret) wszystkie grunty na obszarze ówczesnej Warszawy przeszły z mocy prawa na własność gminy m.st. Warszawy. Właściciele mogli się ubiegać o prawo własności czasowej (art. 7 ust. 1 dekretu) we wniosku złożonym w sześciomiesięcznym terminie, którego początek zaczynał biec z chwilą objęcia w posiadanie gruntu przez gminę. Należy się zgodzić, że termin ten biegnie indywidualnie, w zależności od daty objęcia gruntu w posiadanie, nie sposób jednak kategorycznie twierdzić, że w Warszawie pozostały grunty, dla których termin ten nadal jest otwarty.

Tryb obejmowania w posiadanie nieruchomości wskazany został w art. 4 dekretu oraz uszczegółowiony w rozporządzeniu ministra odbudowy z 27 stycznia 1948 r. (i wcześniejszym rozporządzeniu z 7 kwietnia 1946 r.) w sprawie obejmowania w posiadanie gruntów przez gminę m.st. Warszawy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament