Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady odstąpienia klienta od umowy z deweloperem

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Płoszka
Marcin  Płoszka radca prawny, współwłaściciel kancelarii Robaszewska & Płoszka
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Płoszka radca prawny, współwłaściciel kancelarii Robaszewska & Płoszka

W przypadku opóźnienia w przeniesieniu na nabywcę własności lokalu w umówionym terminie, jest on upoważniony do odstąpienia od umowy. Musi być ono jednak poprzedzone wyznaczeniem deweloperowi dodatkowego, 120-dniowego terminu na przeniesienie prawa.

Z wyliczeń firmy Home Broker wynika, że co piąta inwestycja deweloperska oddawana jest z opóźnieniem, przy czym średni okres opóźnienia oscyluje wokół dwóch miesięcy. Tyle samo inwestycji oddawanych jest przed terminem, a ponad połowa – w terminie, który został uzgodniony pomiędzy deweloperem a klientem.

Są istotne koszty

W praktyce bywa tak, że opóźnienie w oddaniu lokalu czasami motywuje klientów do odstąpienia od umowy. W przypadku osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania, rezygnacja z niego wiąże się oczywiście z rozpoczęciem żmudnej procedury poszukiwania nowej inwestycji, kolejnymi miesiącami oczekiwania na wybudowanie lokalu oraz przejściem od początku procedury uzyskania kredytu na jego zakup.

Przy zmieniających się warunkach udzielania kredytów i trudnościach w jego uzyskaniu może się okazać, że nie zawsze można zakończyć tę procedurę z pozytywnym efektem. Koszty ekonomiczne takiej rezygnacji mogą być tym samym większe niż niedogodności związane z oczekiwaniem na odbiór lokalu. Zwłaszcza, że jak wskazuje Home Broker, w przypadku 62 proc. inwestycji nieoddanych w terminie, opóźnienie nie przekracza 3 miesięcy. Wynika z tego, że co czternasta inwestycja ma opóźnienie przekraczające okres 3 miesięcy.

Niemniej jednak, przepisy ustawy deweloperskiej, która weszła w życie pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament