Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za kółkiem bez snu

03 stycznia 2013 | Nauka | Krzysztof Kowalski

Niebieskie światło zwalcza u kierowców senność podobnie jak kawa – stwierdzili naukowcy.

Badacze z Uniwersytetu w Bordeaux wykazali, że wskaźniki emitujące niebieskie światło nie są gorszym sposobem na senność podczas jazdy  niż   kawa. Badania, po raz pierwszy, zostały przeprowadzone nie w warunkach laboratoryjnych, ale w  ruchu drogowym. Badacze spodziewają się, że na  podstawie uzyskanych przez nich rezultatów zostanie stworzony elektroniczny system antysenny, w który samochody będą wyposażane fabrycznie. Zespołem  kierował dr Jacques Taillard. Wyniki badań publikuje pismo „PLOS ONE".

Niebieskie czuwanie

Senność za kierownicą zmniejsza skupienie, uwagę, refleks, spostrzegawczość. Statystyki wskazują, że zaśnięcie za kierownicą jest powodem co trzeciego śmiertelnego wypadku na autostradach.

Badania amerykańskie prowadzone w połowie minionej dekady wykazały, że niebieskie światło stymuluje  komórki nerwowe w siatkówce oka, które przekazują sygnał do mózgowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament