Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmieci skazane na składowanie

03 stycznia 2013 | Ekonomia | Aneta Stabryła
Wielu Polaków ma poczucie, że posortowane śmieci ostatecznie i tak nie trafiają do recyklingu.
źródło: Rzeczpospolita
Wielu Polaków ma poczucie, że posortowane śmieci ostatecznie i tak nie trafiają do recyklingu.

Mamy tylko jedną spalarnię, a recykling raczkuje. Odpady komunalne nadal będą lądować na wysypiskach.

Z 12,5 mln ton odpadów komunalnych produkowanych rocznie przez Polaków aż 78 proc. trafia na wysypiska. Tymczasem zgodnie z unijnymi normami do 2020 r. odzysk odpadów, czyli np. recykling, lub spalanie w celu uzyskania energii, musi wynieść w naszym kraju co najmniej 60 proc. wytworzonych odpadów. Natomiast już od 16 lipca tego roku odzyskiwać musimy minimum ponad 3 mln ton odpadów. Polsce trudno będzie dotrzymać tych terminów, bo nie mamy spalarni śmieci, a selektywna zbiórka odpadów  to w dużej mierze fikcja.

Choć w 2006 r. w programie operacyjnym „Infrastruktura i środowisko" zaplanowano dofinansowanie budowy 12 spalarni śmieci, dotąd nie powstała żadna. Obecnie mówi się już tylko o budowie sześciu spalarni w Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koninie i Szczecinie, z czego realizacja co najmniej dwóch – w Krakowie i Białymstoku – jest zagrożona w związku z protestami lokalnych społeczności. Ostatecznie o ich losie zadecyduje Naczelny Sąd Administracyjny.

Energia marnotrawiona na hałdach

– Sytuacja jest beznadziejna – ocenia Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie w ubiegłym roku,  według której od lipca br. to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament