Śmieci skazane na składowanie
Mamy tylko jedną spalarnię, a recykling raczkuje. Odpady komunalne nadal będą lądować na wysypiskach.
Z 12,5 mln ton odpadów komunalnych produkowanych rocznie przez Polaków aż 78 proc. trafia na wysypiska. Tymczasem zgodnie z unijnymi normami do 2020 r. odzysk odpadów, czyli np. recykling, lub spalanie w celu uzyskania energii, musi wynieść w naszym kraju co najmniej 60 proc. wytworzonych odpadów. Natomiast już od 16 lipca tego roku odzyskiwać musimy minimum ponad 3 mln ton odpadów. Polsce trudno będzie dotrzymać tych terminów, bo nie mamy spalarni śmieci, a selektywna zbiórka odpadów to w dużej mierze fikcja.
Choć w 2006 r. w programie operacyjnym „Infrastruktura i środowisko" zaplanowano dofinansowanie budowy 12 spalarni śmieci, dotąd nie powstała żadna. Obecnie mówi się już tylko o budowie sześciu spalarni w Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koninie i Szczecinie, z czego realizacja co najmniej dwóch – w Krakowie i Białymstoku – jest zagrożona w związku z protestami lokalnych społeczności. Ostatecznie o ich losie zadecyduje Naczelny Sąd Administracyjny.
Energia marnotrawiona na hałdach
– Sytuacja jest beznadziejna – ocenia Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie w ubiegłym roku, według której od lipca br. to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta